Co zrobić w takiej sytuacji, gdy mamy nieszczelny komin? Najczęstszą przyczyną jest jakieś zaniechanie w budowie komina lub nasza niefrasobliwość w odpowiednim eksploatowaniu komina np. nie wyrzucaniu sadzy, które na skutek dużej ilości nagromadzenia i bardzo wysokiej temperatury zapaliły się i rozsadziły komin. Takie kominy nie dają się do użytkowania podobnie jak kominy, które zawierają błędy konstrukcyjne czy wykonawcze. Stanowią one, bowiem zagrożeniem dla naszego życia. Tak na prawdę wiele jest różnych przyczyn nieszczelności komina. Wszystko zależy, z czego był wykonany i jak odbywała się jego instalacja, budowa. W przypadku, kiedy nasz komin wykonany jest z ceramiki i orientujemy się, że jest on nieszczelny to być może (w większości przypadków tak właśnie jest) zostały błędnie lub niestaranie wykonane spoiny i stąd ta nieszczelność komina. Taki błąd z całą pewnością może nieprawidłowo wpłynąć na działanie ciągu kominowego (duże znaczenie przy przewodach wentylacyjnych). W rzeczywistości wygląda to tak: z powodu zaistniałej nieszczelności (błędnie wykonane spoiny) powietrze, które znajduje się w kominie będzie się oziębiać stając się tym samym cięższe od „normalnego” w ten sposób będzie ono wdmuchiwane przez komin a nie jak normalnie przy poprawnym działaniu wypychanego przez niego na zewnątrz.
Nieszczelny przewód dymowy
Nieszczelny przewód dymowy stanowi dla nas ogromne zagrożenie. Może spowodować śmierć, bowiem przez takie nieszczelności mogą wydostawać się produkty spalania, oraz sadza. Iskry, które temu towarzyszą mogą wywołać pożar. W trakcie pożaru sadzy temperatura w kominie wzrasta do ponad 1000°C. Zjawisko to może trwać nawet do kilku godzin w zależności od nagromadzonych osadów sadzy. Warto również pamiętać, że źle prowadzona akcja gaśnicza takiego komina może spowodować jego nie tylko pęknięcie, ale rozerwanie. Co jest bardzo niebezpieczne.
Nieszczelny przewód spalinowy
Nieszczelny przewód spalinowy powoduje, że wydostają się niebezpieczne produkty spalania. Do najgroźniejszych i niebezpiecznych należy czad, który niestety w sezonie grzewczym mocno daje się we znaki powodując śmierć kilkudziesięciu osób w naszym kraju oraz bardzo wiele zatruć tlenkiem węgla. Najgorsze jest to, że Czad to, tzw. „cichy zabójca”, bowiem jest on bezbarwny i bezzapachowy – nie wiemy, że mamy go w mieszkaniu czy w domu. Częstą przyczyną jest nieszczelny komin lub brak wkładu kominowego ze stali kwasoodpornej. Warto pamiętać, że ściany przewodów, które posiadają ten rodzaj wkładu są chronione przed niszczeniem przez produkty spalania, a także uniemożliwia to szkodliwym spalinom wydostanie się do pomieszczeń, przez które biegnie komin. Jeśli komin nie posiada takiego wkładu już w czasie trwania eksploatacji możemy go zainstalować. Oczywiście wiąże się to z pewnymi trudnościami i kosztami.